Wczoraj doszło do symbolicznego wbicia pierwszej łopaty na budowie Centrum Himalaizmu, które ma być gotowe na początku 2027 roku. Uczestniczyli w nim: Marcin Krupa – prezydent Katowic, Cecylia Kukuczka – żona Jerzego Kukuczki, himalaista Krzysztof Wielicki oraz Andrzej Hołda – prezes Katowickich Inwestycji S.A. Muzeum, ale też miejsce uprawiania sportu oraz spotkań, powstanie w Bogucicach u zbiegu ulic Katowickiej i Markiefki.
Obiekt zostanie połączony z sąsiadującymi budynkami. W jednym z nich znajduje się mieszkanie, w którym wychowywał się Jerzy Kukuczka. Zostanie ono włączone do Centrum Himalaizmu i udostępnione zwiedzającym. Elewację nowego budynku pokryje cegła klinkierowa w różnych odcieniach, szkliwieniach i fakturach z dodatkowymi detalami w postaci wysunięć i cofnięć fragmentów cegieł, by przypominać formą góry. Ponadto w fasadzie budynku znajdzie się miejsce na kompozycje z roślinnością charakterystyczną dla terenów górskich.
“Ta lokalizacja to najlepsze miejsce dla Centrum Himalaizmu. Katowice są miastem szczególnie istotnym dla rozwoju polskiego himalaizmu, a to co cieszy mnie najbardziej to fakt, że nie mówimy o powstaniu muzeum tylko właśnie Centrum Himalaizmu, które będzie przytaczało historię, ale przede wszystkim inspirowało do działania kolejne pokolenia” – powiedział Krzysztof Wielicki polski himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum.
Za realizację inwestycji odpowiedzialny będzie Budimex S.A. Umowa o wartości nieco ponad 47 mln zł została podpisana 8 stycznia. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Obecnie jest on rozpatrywany. Wnioskowana kwota dofinansowania to nieco ponad 27 mln zł.
Teren placu budowy został już wygrodzony, teraz wykonawca będzie realizował prace organizacyjne związane z odpowiednim przygotowaniem i zabezpieczaniem placu budowy. Na kolejnym etapie planowane jest rozpoczęcie robót rozbiórkowych, odkrywkowych oraz robót wzmacniających konstrukcję obiektów. Termin realizacji przewiduje 22 miesiące na roboty budowlane oraz 3 miesiące na odbiory.
Zwiedzający będą mogli odkryć fascynujące historie eksploracji Himalajów i Karakorum, zgłębić wiedzę na temat polskich wypraw i himalaizmu kobiecego. Główna ekspozycja skupi się na prezentacji największych łańcuchów górskich w Polsce i na świecie, wyjątkowych wypraw Jerzego Kukuczki oraz elementach organizacji ekspedycji. Głównym punktem zwiedzania Centrum Himalaizmu będzie zaadaptowane mieszkanie Jerzego Kukuczki, które przybliży jego życie oraz osiągnięcia. Zgromadzone pamiątki z wypraw pozwolą poczuć wyjątkowy klimat tego niezwykłego miejsca.
By jeszcze bardziej uatrakcyjnić zwiedzanie, wystawa będzie wyposażona w różnego rodzaju rozwiązania multimedialne. Zwiedzający będą mogli zanurzyć się w atmosferze gór dzięki interaktywnym atrakcjom, które oddadzą specyfikę wypraw wysokogórskich. Wśród takich elementów znajdzie się m.in grota śnieżna oraz różne stanowiska poznawcze, dające namiastkę warunków panujących na dużych wysokościach. Centrum Himalaizmu nie będzie jedynie muzeum – znajdzie się tu ścianka wspinaczkowa dostępna dla każdego, niezależnie od poziomu umiejętności, a także sala audytoryjna do pokazów i spotkań.