Kostuchna jest dużą dzielnicą zamieszkiwaną tylko przez nieco ponad dziesięć tysięcy mieszkańców. Podobnie jak w przypadku Giszowca sporą część stanowią tereny zielone, głównie lasy. W latach 1967-1975 była samodzielnym miastem. Jej początki sięgają XVII wieku. Osadnictwu na tym obszarze sprzyjało występowanie rud żelaza. Przełomem w rozwoju dzielnicy był początek XX wieku i założenie kopalni “Boże Dary”. Do Katowic przyłączono ją 27 maja 1975 roku. Na jej terenie znajduje się m.in. Hałda Kostuchna służąca obecnie jako punkt widokowy.
W dzielnicy funkcjonuje obiekt MOSiR przy ulicy Boya-Żeleńskiego 96c. Są to dwa duże boiska piłkarskie. Oprócz tego boiska znajdują się przy ZSP nr 10 i nr 11. Szczególnie imponująco prezentuje się infrastruktura przy tym drugim, gdzie są m.in. dwa boiska do siatkówki plażowej.
Z kolei przy ulicy Pijarskiej 1 znajduje się duży, komercyjny, kompleks sportowy Bażantowo Sport. Składa się on m.in. z boisk zewnętrznych, ale przede wszystkim z basenu, klubu fitness, kręgielni, kortów tenisowych, kortów do squasha i hali sportowej, gdzie można grać w piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę, badmintona, a nawet korzystać ze ścianki wspinaczkowej.
W kompleksie tym swoje treningi przeprowadza klub akrobatyki Sport4You. Na Kostuchnie możecie też trenować karate, a także skorzystać z usług Iron Silesia. To triathlonowa ekipa, która pomoże Wam wyśrubować Wasze rekordy w pływaniu, kolarstwie i bieganiu.
Jednak jeśli chodzi o kluby to Kostuchna kojarzy się głównie z UKS MK Górnik Katowice, który korzysta z wspomnianych wyżej boisk przy ulicy Boya-Żeleńskiego 96c. W latach 1985−2004, z przerwą na jeden sezon, klub występował w III lidze. Jego wychowankiem jest Jan Furtok, legenda GKS-u Katowice.
W poszukiwaniu innych aktywności fizycznych, w tym także tanecznych, zajrzyjcie koniecznie do Miejskiego Domu Kultury “Południe”, który ma swoją filię na Kostuchnie.