Janów-Nikiszowiec to duża, wschodnia dzielnica zamieszkiwana przez stosunkowo niewielu mieszkańców, bo około dziesięciu tysięcy. Tereny Janowa od jego założenia ściśle powiązane były z rodem Mieroszewskich, a później Wincklerów. To tam funkcjonowała kopalnia “Giesche” przemianowana najpierw na “Janów”, a później na “Wieczorek”. W latach 1908-1919 dla robotników właśnie tej kopalni, wybudowano nowe osiedle Nikiszowiec. Dziś ma ono charakter zabytkowy i jest licznie odwiedzane przez turystów. Na terenie dzielnicy znajduje się również Park Bolina, m.in. z dwoma stawami.
Pierwszoplanową infrastrukturę w dzielnicy stanowią dwa ośrodki MOSiR. Pierwszy z nich to kompleks dwóch lodowisk (Jantor 1 z widownią na ponad 1400 osób oraz Jantor 2 pełniący funkcję treningową), siłowni i sali gimnastycznej. Drugi to ośrodek tenisowy składający się z 6 kortów zewnętrznych, 2 w hali oraz 2 pod specjalnymi namiotami.
Pozostała infrastruktura również jest bogata. To boiska do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki znajdujące się w Parku Bolina, przy ulicy Zamkowej oraz przy szkołach – Szkole Podstawowej nr 53, przy Liceum Ogólnokształcącym In Altum oraz przy Zespole Szkół Zawodowych nr 3. Przy tym ostatnim znajdują się m.in. dwa boiska do piłki nożnej.
Jeśli chodzi o kluby sportowe to główną siłę stanowią przedstawiciele sportów zimowych na czele z hokejem na lodzie. Przede wszystkim to Naprzód Janów oraz jego żeńska sekcja, czyli Kojotki Janów. Od 1962 do 1998 roku hokeiści Naprzodu grali nieprzerwanie w ekstraklasie (do 1983 roku nigdy nie schodzili poniżej czwartego miejsca). Warto również wspomnieć, że czasami swoje treningi przeprowadza tam hokejowa sekcja GKS-u Katowice.
Oprócz tego na “Jantorze” można również trenować łyżwiarstwo figurowe w Uczniowskim Klubie Sportowym “Spin” oraz w Edge Skating Academy.
Z innych dyscyplin należy wymienić tenis ziemny, który można uprawiać na wspomnianych wyżej kortach, ale też chociażby pływanie (w SP nr 53) czy akrobatykę dla dzieci.
Warto wspomnieć, że przez dzielnicę przebiegają dwa szlaki rowerowe. Zielony ma swój początek na Nikiszowcu i prowadzi do Dolinki Murckowskiej, a żółty na Dolinie Trzech Stawów i kończy się przy dawnej kolonii robotniczej Borki.